Bar Council

Bar Council Constitution

The Bar Council Constitution is available for download.

Bar Council Standing Orders

The Standing Orders for Committees of the Bar Council and the Standing Orders for Joint Committees are issued under the Authority of Regulations 13 and 14 of the Bar Council Constitution.

Bar Council members 2019

Bar Council 2019

NB: Paragraph 41a of the Standing Orders for Committees of the Bar Council states:

 

The Chair and Vice-Chair of the Bar are ex-officio members of all representative committees and any other committees appointed by the Bar Council except the BSB and its regulatory committees. Their membership does not contribute to the overall number of members.

 

Chair: Richard Atkins QC

Vice-Chair: Amanda Pinto QC

Treasurer: Grant Warnsby

 

Members:

Ex Officio Members

Rt. Hon Geoffrey Cox QC MP – Attorney General

Michael Ellis MP – Solicitor General

Max Hill QC – Director of Public Prosecutions

Michael Hayton QC – Leader, Northern Circuit

Nigel Sangster QC– Leader, North Eastern Circuit

Catherine Brunner QC – Leader, Western Circuit

Michael Duck QC – Leader, Midland Circuit

Mark Fenhalls QC – Leader, South Eastern Circuit

Paul Hopkins QC – Leader, Wales and Chester Circuit

Caroline Goodwin QC – Chair, Criminal Bar Association

Cyrus Larizadeh QC – Chairman, Family Law Bar Association

Eason Rajah QC – Chairman, Chancery Bar Association

Michael Collett QC – Chair, London Common Law & Commercial Bar Association

Patrick Rappo – Chair, Bar Association for Commerce, Finance & Industry

Sonia Tolaney QC – Chair, Commercial Bar Association

 

Inns Representatives

Amanda Pinto QC – Middle Temple

Joe Smouha QC – Middle Temple

Louise McCullough – Middle Temple

Guy Fetherstonhaugh QC – Inner Temple

Robert Rhodes QC – Inner Temple

Rehana Popal – Inner Temple

William Boyce QC – Gray’s Inn

John Goss – Gray’s Inn

Christina Michalos QC – Gray’s Inn

Janet Bignell QC – Lincoln’s Inn

Linda Turnbull – Lincoln’s Inn

 

Circuit Representatives

Richard Archer – Northern Circuit

Matthew Howarth - Northern Circuit

Nicholas Johnson QC - North Eastern Circuit

Gordon Stables – North Eastern Circuit

Mark Trafford QC – Western Circuit

Susan Jones – Western Circuit

Rachel Langdale QC – Midland Circuit

Lisa Hancox – Midland Circuit

Vedrana Pehar – South Eastern Circuit

Charles Burton – South Eastern Circuit

Rhodri Williams QC – Wales and Chester Circuit

Christopher Rees – Wales and Chester Circuit

 

Association Representatives

James Mulholland QC – Criminal Bar Association

Barbara Mills – Family Law Bar Association

William East - Chancery Bar Association

Josephine Davies – London Common Law & Commercial Bar Association

Quentin Cregan – Intellectual Property Bar Association

Kieron Beal QC - Bar European Group

Ben Symons – Revenue Bar Association

Jessica Stephens QC – Technology & Construction Bar Association

James Corbet Burcher – Planning & Environment Bar Association

Alison Pickup – Constitutional and Administrative Law Bar Association

Ivor Collett – Professional Negligence Bar Association

Sarah Crowther QC – Personal Injuries Bar Association

Sean Jones QC – Employment Law Bar Association

Henry Webb – Property Bar Association

Alexandria Carr – Bar Association for Commerce Finance & Industry

David Joseph QC – Commercial Bar Association

Andrew Morgan – FDA - Crown Prosecution Service Section

Martin Nelson – Government Legal Service

Dr Mirza Ahmad – Bar Association for Local Government and the Public Service

 

Elected: Queen’s Counsel (Self-employed)

Robin Allen QC

Nicolas Bacon QC

Cathryn McGahey QC

Derek Sweeting QC

Nick Vineall QC

Francis FitzGibbon QC

 

Elected: Junior Counsel over 7 years in practice (Self-employed)

Alison Padfield QC

Colin Andress

Neil Baki

Sydney Chawatama

Celina Colquhoun

Tim Devlin

Neil Garrod

Jonathan Goulding

Max Hardy

Barry Harwood-Ferreira

Eleanor Mawrey

Martyn McLeish

Eleena Misra

Grace Ong

Daniel Sternberg

Andrew Granville Stafford

John-Paul Swoboda

Leanne Targett-Parker

David Christopher Taylor

Jacqueline Thomas

 

Elected: Junior Counsel under 7 years in practice (Self-employed)

Catherine Collins

Katherine Duncan

Tricia Hemans

Hazel Hobbs

Katherine Houghton

Rupert Jones

Athena Markides

Francesca O’Neill

Francesca Perselli

Michael James Polak

Benjamin Seifert

Anton van Dellen

Grant Warnsby

 

Elected: Junior Counsel over 7 years in practice (Employed)

Tom Leech QC

Shelley Brownlee

Brian Cahill

Michael Jennings

James Kitching

Lorinda Long

Lucinda Orr

William Paynter

Ryan Richter

 

Elected: Junior Counsel under 7 years in practice (Employed)

Efe Avan-Nomayo

Layla Ferguson

Birgitte Hagem

Samuel Main

Charlotte Pope-Williams

Emma Walker

 

Co-opted Members

Neil Hawes QC

Rhodri Thompson QC

Steven Thompson QC

Fiona Jackson

 

Bar Council meeting dates

2019

Saturday 12 January - 10:00

Saturday 9 February -10.00

Saturday 30 March - 10:00

Saturday 11 May - 10:00 

Saturday 6 July - 10:00

Saturday 7 September - 10:00 meeting - 11:00 (AGM) 

Saturday 2 November - 10:00

Monday 2 December - 17:30

(Chair’s inaugural Speech) 

2018

Saturday 20 January - 10:00

Saturday 3 March - 10:00

Saturday 21 April - 10:00

Saturday 19 May - 10:00 

Saturday 7 July - 10:00

Saturday 15 September - 10:00 meeting - 11:00 (AGM) 

Saturday 3 November - 10:00

Monday 3 December - 17:30

(Chair’s inaugural Speech) 

2017

Saturday 21 January - 10:00

Saturday 4 March - 10:00

Saturday 22 April - 10:00

Saturday 20 May : 10:00

Saturday 8 July 10:00

Saturday 16 September - 10:00 meeting - 11:00 (AGM)

Saturday 18 November - 10:00

Monday 11 December - 17:30

(Chair's Inaugural Speech)

Bar Council minutes

2019

6 July 2019

11 May 2019

30 March 2019

9 February 2019

12 January 2019

2018

3 November 2018

15 September 2018

7 July 2018

19 May 2018

21 April 2018

20 January 2018

2017

21 January 2017 
04 March 2017
22 April 2017
20 May 2017
08 July 2017
16 September 2017
18 November 2017

2016
16 January 2016
27 February 2016 
9 April 2016 
21 May 2016
20 July 2016
17 September 2016
5 November 2016 

2015
24 January 2015
21 March 2015
16 May 2015
11 July 2015
19 September 2015
7 November 2015
7 December 2015


2014
8 December 2014
1 November 2014
20 September 2014
26 July 2014
24 June 2014
26 April 2014
15 March 2014
25 January 2014


2013

26 October 2013
21 September 2013
20 July 2013

1 June 2013
20 April 2013
2 March 2013
12 January 2013  

2012
10 December 2012
17 November 2012
Chairman's Interim Statement - November 2012
20 October 2012
Chairman's Interim Statement - October 2012 
15 September 2012 
Chairman's Interim Statement - September 2012 
7 July 2012
Chairman's Interim Statement - July 2012
Chairman's Interim Statement - June 2012
14 April 2012
Chairman's Interim Statement - April 2012 
3 March 2012  
14 January 2012 

2011
5 December 2011
12 November 2011   
1 October 2011         
23 July 2011 
18 June 2011            
14 May 2011           
12 March, 2011              
22 January 2011    

2010
2 December 2010        
13 November 2010                
2 October 2010           
17 July 2010        
12 June 2010    
8 May 2010
13 March 2010 
23 January 2010

 

 

 

 

 

 

 




 

AGM minutes

AGM: 15 September 2018

AGM 2018 Minutes

AGM: 16 September 2017 
AGM 2017 Minutes

AGM: 17 September 2016
AGM 2016 Minutes 

AGM: 19 & 25 September 2015

AGM 2015 Minutes 
AGM 2015 Minutes (rearranged meeting)

AGM: 20 September 2014
AGM 2014 Minutes 

AGM: 21 September 2013

AGM 2013 Minutes 

AGM: 15 September 2012

AGM 2012 minutes
AGM 2012 agenda 

AGM: 18 June 2011
AGM 2011 minutes 
AGM 2011 agenda  

AGM: 12 June 2010
AGM 2010 minutes  
AGM 2010 agenda